واردات و ترخیص کالا از گمرک جلفا:

گمرك جلفا در شهرستان گمركي جلفا و در فاصله 135 كيلومتري مركز استان آذربايجانشرقي واقع شده است.

واردات و ترخیص کالا از گمرک جلفا(نشان تجارت باختر)

واردات از گمرک جلفا(نشان تجارت باختر) اين گمرك قبل از تاسيس جمهوري هاي مستقل مشترك المنافع در انتهاي مسير قطار شوروي ـ جلفا قرار گرفته بود وحجم عظيمي از كالاهاي ورودي به كشور از طريق راه آهن از اين مسير وارد كشور مي گرديد ، بعد از تشكيل جمهوري هاي مستقل اين گمرك با جمهوري خود مختار نخجوان هم مرز گرديده است.
گمرك جلفا با وسعت محوطه حدوداً 500 هكتار از نظر امكانات يكي از بزرگترين گمركات كشور است ، از توابع اين گمرك كه در نقاط مختلف شهر جلفا پراكنده اند عبارتند از :
گمرك پل چوبي كه بطور 24 ساعته فعاليت مي نمايد و مرز بين المللي شناخته شده است و از اين گمرك روزانه شاهد ورود عده كثيري مسافر بوده و در قسمت امور كاميونها تشريفات گمركي كاميونهاي ورودي و خروجي و ترانزيت خارجي انجام مي شود.
بازارچه مرزي كه در كنار گمرك پل چوبي براساس مقررات ايجاد بازارچه هاي مرزي تاسيس گرديده تشريفات گمركي كالاهاي وارده و صادره از بازارچه را انجام مي دهد حجم مبادلات در اين بازارچه با جمهوري نخجوان قابل توجه و چشمگير است.
گمرك منطقه آزاد ارس : منطقه آزاد كه در قسمتي از زمينهاي واگذاري محوطه گمرك جلفا بمساحت 130 هكتار در ضلع شرقي اين گمرك تاسيس گرديده و با هدف اشتغال زايي و جذب سرمايه هاي خارجي و داخلي و فن آوري در منطقه جلفا فعاليت مي نمايد و واحدهاي توليدي مختلفي در آن در حال تاسيس هستند .

گمرك منطقه آزاد ارس كه هم اينك تحت نظر گمرك جلفا است با استقرار كادر كافي از پرسنل جلفا كليه تشريفات گمركي كالاهاي وارداتي و صادراتي و ترانزيتي در اين منطقه را انجام مي دهند و عملكرد مثبت گمرك در اين منطقه در توسعه آن نقش مهمي داشته است .

رويه هاي گمركي كه در گمرك جلفا و توابع گمركي آن انجام مي گيرد عبارتند از :
واردات قطعي ـ صادرات قطعي ـ ورود موقت ـ ترانزيت خارجي ـ ترانزيت داخلي ـ امور مسافري ـ امور كارنه تير ـ مرجوعي ، خروج موقت، كارنه دو پاساژ و امور قضائي .

گمرک جلفا و نوردوز مشمول بند (1) تصویب نامه شماره 70466/ت30366هـ مورخ 27/12/1382 موضوع معافیت سود بازرگانی (تا سقف15%) می باشند.

ویژگی های ترخیص کالا از گمرک جلفا :

منطقه آزاد ارس با ارائه تسهیلات متمایز از سایر کمرکات کشور دارای ویزگی های منحصر به فرد خود به شرح زیر میباشد:

معافیت سود بازرگانی تا سقف 15 درصد

سریعتر بودن مراحل انجام تشریفات گمرکی با توجه به سابقه بیش از 50 سال گمرک جلفا و داشتن نیروی انسانی ماهر

دارا بودن انبارهای وسیع مسقف خصوصی در محدوده 135 هکتار با امکانات ایمنی مناسب

پایین بودن هزینه انبار داری در منطقه آزاد ارس نسبت به انبارهای عمومی دولتی

دارا بودن تجهیزات پیشرفته تخلیه و بار گیری

امکان توقف و تخلیه و بار گیری قطار در داخل تعدادی از انبارها و افت هزینه حمل و نقل

دسترسی سریع به کامیون جهت حمل کالا با توجه به رونق کامیون داری و کثرت رانندگان در منطقه و رقابت و پایین بودن کرایه حمل

  • تاریخ ارسال : 13 نوامبر 2016
  • |
  • نوشته شده توسط : حامد افسری