ترخیص کالا اصطلاحی است که جهت اظهار کالا به گمرک و آزادسازی آن برای وارد کننده یا صادر کننده کالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترخیص کالا در ایران

واردات و ترخیص کالا (بازرگانی نشان تجارت باحتر)

ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا نظیر مجوزهای ترخیص کالا مانند ( مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل 10% کرایه حمل کالا) تعلق می گیرد را شامل می شود.) ترخیص کالا همچنین شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می باشد. بسیاری از حق العملکاران در حوزه هایی چون صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. حق العملکاران معمولا در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شوند.

 

 

 

واردات و ترخیص کالا (بازرگانی نشان تجارت باحتر)

 

بازرگانی نشان تجارت باختر با 23 سال سابقه ی حق العمل کاری در گمرکات رسمی کشور به خصوص (گمرک سهلان و گمرک جلفا) اقدام به ارائه خدماتی از قبیل (ترخیص کالا ، ثبت سفارش کالا ، مشاوره بازرگانی و راهنمایی در خرید کالا ، اخذ معافیت های گمرکی ( برای دستگاه ها و ماشین آلات نو و مستعمل) و مواد اولیه واحد های تولیدی ، مشاوره در امر صادرات برای واحد های تولیدی استان آذربایجان شرقی)  نموده است. این بازرگانی در نظر دارد در راستای شفاف سازی (وارادات و صادارت کالا) برای تاجران و تولید کنندگان محترم کشورمان و همچینی الکترونیکی شدن سیستم گمرک اقدام به ارائه خدمات آنلاین (تحت وب) همانند ( محاسبه هزینه های پرداختی به گمرک ، جستجو کد تعرفه و ماخذ کالای مورد نظر ، ارائه مشاوره آنلاین و … ) بنماید امید داریم با ارائه خدمات نوین گمرکی گامی بلند در چرخه اقتصاد کشور برداشته باشیم.

 

فرایند ترخیص کالا

دوراظهاری توسط سیستم گمرک

در این بخش محاسبات مربوط به کالا انجام یافته و در سیستم وارد و ثبت می شود.

اسکن اسناد و مجوزها

در این بخش اسکن اسناد کالا از قبیل (فاکتور،عدل بندی،گواهی مبدا و….)اسکن و ثبت می شود

مکاتبه با کارشناس تعیین شده

در این بخش با کارشناس مکاتبه کرده و ارزش کالا توسط دایره ارزش تعیین می شود

مراجعه به ارزیاب

در این بخش به ارزیاب مراجعه کرده و کالا توسط ارزیاب ارزیابی شده و تایید می شود

پرداخت و دریافت پروانه سبز گمرک

در این بخش پروانه صادر شده و توسط رئیس سرویس ارزیابی تایید و بازبینی می شود ومهر برجسته گمرک روی پروانه زده می شود

دریافت مجوز بارگیری از دایره درب خروج

در این بخش مجوز بارگیری کالا گرفته شده و عملیات بارگیری انجام می شود

صدور بیجک خروج

در این بخش بیجک خروج صادر شده و پس از تایید توسط ارزیاب و بارشمار و رءیس درب خروج ، کالا از گمرک خارج می شود و به صاحب کالا فرستاده می شود

برای دریافت مشاوره بازرگانی و ارائه خدمات ترخیص کالا با ما تماس بگیرید !